Criterium Winners
Past Full Results
 
Elite Men 1, 2 and Pro
51 - 2016   Joshua Johnson   Fort Wayne,IN  
50 - 2015   Joshua Johnson   Fort Wayne,IN  
49 - 2014   Daniel Holloway   Morgan Hill, CA  
48 - 2013   Adam Leibovitz   Indianapolis, IN  
47 - 2012   Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN  
46 - 2011   Juan Dotti   Dulth, GA  
45 - 2010   Andrew Crater  Asheville, NC  
44 - 2009   Adam Bergman  Lino Lakes, MN  
43 - 2008   Eric Marcotte  Ishpeming, MI  
42 - 2007   Eric Marcotte  Minneapolis, MN  
41 - 2006   John Puffer  Schaumburg, IL  
40 - 2005   Brian Jensen  Lawrence, KS  
39 - 2004   Carlos Vargas  Kingwood, TX  
38 - 2003   Hayden Godfrey  Christchurch, New Zealand  
37 - 2002   Robbie Ventura  Gurnee, IL  
36 - 2001   Robbie Ventura  Gurnee, IL  
35 - 2000   Ryan Peterson  Maumelle, AR  
34 - 1999   Steve Sevener  Athens, GA  
33 - 1998   Chris Washkevich  Mesa, AZ  
32 - 1997   Rob Ventura  Gurnee, IL  
31 - 1996   Rob Ventura  Gurnee, IL  
30 - 1995   Steve Sevener  Athens, GA  
29 - 1994   Chris Yenkey  Salina, KS  
28 - 1993   Chris Yenkey  Phoenix, AZ  
27 - 1992   Tom Matush  Madison, WI  
26 - 1991   Alex Weil  Evanston, IL  
25 - 1990   Paul King  Madison, WI  
24 - 1989   Tom Schuler  Waukesha, WI  
23 - 1988   Tom Schuler  Waukesha, WI  
22 - 1987   Tom Prehn  Boulder, CO  
21 - 1986   Dan Vogt  Columbus, IN  
20 - 1985   Mike King  Wilmette, IL  
19 - 1984   Russell Williams  England  
18 - 1983   Russell Williams  England  
17 - 1982   Mike Farrell  Chicago, IL  
16 - 1981   Charles Holbrock  Heartland, WI  
15 - 1980   Gerry Fornes  Hobart, IN  
14 - 1979   Fabrio Orlandi  Chicago, IL  
13 - 1978   Jeff Bradley  Davenport, IA  
12 - 1977   Brent Emery  Milwaukee, WI  
11 - 1976   Noel DeJonckhure  Belgium  
10 - 1975   LeRoy "Tiger" Johnson  Rockford, IL  
9 - 1974   Dave Hayes  Champaign, IL  
8 - 1973   Jim Crue  Chicago, IL  
1972   Races not held     
1971   Races not held     
7 - 1970   Seig Koch  Chicago, IL  
6 - 1969   John Howard  Springfield, MO  
5 - 1968   Olaf Moetus  Indianapolis, IN  
4 - 1967   Eddie Doerr  St. Louis, MO  
3 - 1966   Eddie Doerr  St. Louis, MO  
2 - 1965   Eddie Doerr  St. Louis, MO  
1 - 1964   Tom Veitenhaus  Milwaukee, WI  
   
Elite Women 1, 2 and 3
2016   Vanessa Curtis    
2015   Rosemary Penta   Louisville, KY  
2014   Gwen Inglis   Lakewood, CO  
2013   Madeleine Pape   Madison, WI  
2012   Jessica Prinner   South Elgin, IL  
2011   Stacy Appelwick   Addison, IL  
2010   Kristen Meshberg  Lyons, IL  
2009   Meredith Miller  Fort Collins, CO  
2008   Samantha Schneider  West Allis, WI  
2007   Catherine Walberg  Topeka, KS  
2006   Molly Vetter-Smith  Columbia MO  
2005   Sherri Stedje  Lutz, FL (Moline native)  
2004   Magen Long  Oklahoma City, Ok.  
2003   Sherri Stedje  Lutz, FL (Moline native)  
2002   Andrea Hannos  Vancouver, British Columbia  
2001   Sherri Stedje  Lutz, FL (Moline native)  
2000   Andrea Smessaert  Eagle, WI  
1999   Andrea Bowman  Norman, OK  
1998   Sherri Stedje  Lutz, FL (Moline native)  
1997   Kendra Wenzel  McKenzie Bridge, OR  
1996   Annette Madigan  San Francisco, CA  
1995   Elaine Nekritz  Northbrook, IL  
1994   Karen Dunne  Bloomington, IN  
1993   Dede Demet  Milwaukee, WI  
1992   Karen Dunne  Bloomington, IN  
1991   Gail Holiday  Rock Island, IL  
1990   Annette Madigan  Lincoln, NE  
1989   Liz Heller  St. Louis, MO  
1988   Annette Madigan  Lincoln, NE  
1987   Marilyn Larsen  Omaha, NE  
1986   Pat Shay  Hazelcrest, WI  
1985   Diane Moede  Neenah, WI  
1983   Connie Paraskevin  Flint, MI  
1982   Sheila Young Ochowicz  Milwaukee, WI  
1978   Jacque Bradley  Davenport, IA  
1974   Debbie Bradley  Davenport, IA  
1973   Debbie Bradley  Davenport, IA