Race Results

Previous Year Results

  or  


05/30/2019
Summary
Men CAT 3
Men CAT 4
Men CAT 5
Men CAT P/1/2
Men JUNIOR 12-Sep
  Men JUNIOR 13-14
Men JUNIOR 15-16
Men JUNIOR 17-18
Men MASTERS 40+
Men MASTERS 50+
  Women CAT 3/4
Women CAT 5
Women CAT P/1/2/3
Women JUNIOR 12-Sep
Women JUNIOR 13-14
  Women JUNIOR 15-16
Women JUNIOR 17-18
Top
Men CAT 3
Place Name Age City St Team
Lucas Stierwalt        The Endurance Collective 
Reece Linder        Ames Velo 
Patrick Welch         
Luke Feuerhelm        Above & Beyond Cancer Junior Cycling Team 
Samuel Cohen        Johnson County Flyers 
Brock Sell        Move Up Development 
Dylan Zakrajsek        Above and Beyond Cancer p/b Scheels 
Dakota Olsen        Central Junior Cycling Devo 
Shay Wright         
10  Donnie Bandy         
11  Luke Skov         
12  Benjamin Kollaja        Loon State Cyclists 
13  Cayden Whitehill         
14  Jeremy Bloyd-Peshkin        INTENT Race Team 
15  Ethan Peterson        NorthStar Development Cycling 
16  Trevor Flinton         
17  Joshua Smith         
18  William Henkhaus        Quantum Racing Development presented by SBR Rocker 
19  Garrett McNear        Yokohama Racing p/b nine13sports 
20  Jack Zakrajsek        Velocause Centraal Cycling 
21  Noah Wilson        Zubaz/Tacocat Racing 
22  Graham Outlaw        The Endurance Collective 
23  Nicholas Gomes        Quantum Racing Development presented by SBR Rocker 
24  Eric Loehle        Monster Media Racing 
25  Anthony Hilligoss        NorthStar Development Cycling 
26  Hayden Fox        Junior Cycle Sport 
27  Kurt Henkhaus        GP VeloTek 
28  Samuel Hancock        Quantum Racing Development presented by SBR Rocker 
29  Andrew Escandon        GP VeloTek 
DNF, DNS, DQ, or DNP 
  Asa Black        Move Up Development 
  Justin Behlke        Chicago Cuttin Crew 
  Tim Jansen        GP VeloTek 
  Eli Hasper        DASH RACING 
  Trevor Roose        Iowa City Cycling Club 
Top
Men CAT 4
Place Name Age City St Team
Kody Babler        Midwest Orthopedic Specialty Hospital / Team Wisconsin Cycling 
Ben Vukovich         
Logan Tisdale         
Micah Danielson        St Paul Bicycle Racing Club (SPBRC) 
Brian Gainer         
Joel Rivera         
Andrei Merkulov         
Vincent Ramirez        NorthStar Development Cycling 
10  Ricky Dungan         
11  Nathan Zollman        Harvest Racing-Trek 
12  Alex Bourgeault        NorthStar Development Cycling 
13  Jack Carter        NorthStar Development Cycling 
14  Doug Wilson         
15  Loren Danielson        St Paul Bicycle Racing Club (SPBRC) 
16  Nicholas Budden        Junior Cycle Sport 
17  Kevin Quijas         
18  Steven Spears        Iowa City Cycling Club 
19  Jack Nagla        University of Iowa 
20  David Bartlett        Cycle City Racing 
21  Cody Brown        Team Manitoba 
22  Ryan Cox         
23  Cody Caves         
24  Manuel Acevedo        Ames Velo 
25  Xander Apponi        Ames Velo 
26  Joshua Shough         
DNF, DNS, DQ, or DNP 
  Isak Keyes        Velocause Centraal Cycling 
  Emiel Pastijn        Velocause Centraal Cycling 
Top
Men CAT 5
Place Name Age City St Team
Stephen Wunrow         
Kevin Lilly        Powerade 
Luke Arens        Corridor Devo 
Ben Lloyd         
Matthew Sweeney         
Mark Ogden         
Joe Buikema         
Gabe Campbell         
Matthew Delcourt         
10  Caleb Fischer         
11  Jonathan Quist         
12  Noah Moody         
13  Charles Hayes        US Military Endurance Sports 
14  Reed Windmiller         
15  Ethan Gray        Team Mack Racing Assoc. LTD 
DNF, DNS, DQ, or DNP 
  Anoop Chinthala        Team Neighborlink 
  Nate Hopf-Nelson         
  Wes Sowers         
  Max Wiegers         
Top
Men CAT P/1/2
Place Name Age City St Team
Daniel Summerhill        USA Cycling 
John Heinlein III        Vol Gas Racing 
Daniel Lausin         
John McCann        First Internet Bank Cycling 
Hayden Strong        Kentucky Flyers Cycling Inc 
Hamish Beadle        Team Novo Nordisk 
Jake Magee         
Tyler Reynolds        Above & Beyond Cancer Junior Cycling Team 
Brenden Hardy        Above and Beyond Cancer p/b Scheels 
10  Adrian Hegyvary        Texas Roadhouse Cycling Team 
11  Kyle Perry        Texas Roadhouse Cycling Team 
12  Marco Wajda        Above and Beyond Cancer p/b Scheels 
13  Logan Grace        Vol Gas Racing 
14  Matt Salpietro        Texas Roadhouse Cycling Team 
15  Samuel Janisch        Velocause Centraal Cycling 
16  Brent Williams        Diablo Cycling 
17  Nathan Pawlak        Above & Beyond Cancer Junior Cycling Team 
18  Robert Frangi        Dash Racing 
19  Gerd DeKeijzer        Team Novo Nordisk Development 
20  Warrick Spence        Meteor-Allied 
21  Henry Lutz        Project Echelon Racing 
23  Eli House        Dash Racing 
24  Connor Bernstein        Debondt Verandas 
25  Jacob Slosar        SBR Quantum Racing 
26  Thomas Revard        UCI PCT: Hagens Berman Axeon 
27  Michael Lucas        Velocause Centraal Cycling 
28  Logan Lakota Phippen        Team Novo Nordisk Development 
29  Jan Dunnewind        Team Novo Nordisk Development 
30  Dmitry Ponkratov        TNN Development 
31  Geoffrey Albert        INTENT Race Team 
32  William Zoughaib        Quantum Racing Development presented by SBR Rocker 
33  Stephen Wagstaff        Project Echelon Racing 
34  Jordan Miller        Olathe Subaru Cycling 
35  Hogan Sills        Texas Roadhouse Cycling Team 
36  Chase Wark        Vol Gas Racing 
37  Lucas Dauge        Team Novo Nordisk Development 
38  Enzo Allwein        11Eleven Cycling 
39  Jacob Glahn         
40  Ralph Rufo        Velocause Centraal Cycling 
41  Trevor Roose        Iowa City Cycling Club 
42  Chad Hartley        Velocause Centraal Cycling 
43  Tanguy Dulac        Team Novo Nordisk 
44  Lucas Guyton         
DNF, DNS, DQ, or DNP 
  Peter Olejniczak        Project Echelon Racing 
  Dalton Collins        NorthStar Development Cycling 
  Spencer Miller        DASH RACING 
  Peter Oien        Parallel 44 Racing p/b Sanford Power 
  Tyler Curtis        Vol Gas Racing 
  Amai Rawls        Texas Roadhouse Cycling Team 
Top
Men JUNIOR 12-Sep
Place Name Age City St Team
Brayden Pearce        Spin Development Race Team 
Cooper Bernstein        Spin Development Race Team 
Caleb Weiland        Central Junior Cycling Devo 
Raef Trujillo        Spin Development Race Team 
Matthew Hancock        Quantum Racing Development presented by SBR Rocker 
Top
Men JUNIOR 13-14
Place Name Age City St Team
Nicholas Budden        Junior Cycle Sport 
Nolan Church        Spin Development Race Team 
John Falter        NorthStar Development Cycling 
Brock Hessenius        Central Junior Cycling Devo 
Nicholas Labbe        The Pony Shop 
DNF, DNS, DQ, or DNP 
  Zeke Rogerson         
Top
Men JUNIOR 15-16
Place Name Age City St Team
Hayden Fox        Junior Cycle Sport 
Shay Wright        Central Junior Cycling Devo 
Brody Burnham        NorthStar Development 
David Kosela        Plus Cycling Team 
Silas Myers        TEAM LOGIK (LogikPower.com) 
Nicholas Gomes        Quantum Racing Development presented by SBR Rocker 
Jordan Stolz         
Bryce Natter        Junior Cycle Sport 
David Bartlett        Cycle City Racing 
10  Colton Bailey        Spin Development Race Team 
11  Mark Ogden         
12  Andrew Stafford        Quantum Racing Development presented by SBR Rocker 
DNF, DNS, DQ, or DNP 
  Asa Black        Move Up Development 
  Gabe Campbell         
Top
Men JUNIOR 17-18
Place Name Age City St Team
Garrett McNear        Yokohama Racing p/b nine13sports 
William Henkhaus        Quantum Racing Development presented by SBR Rocker 
Luke Arens        Corridor Devo 
DNF, DNS, DQ, or DNP 
  Judah Gustafson        Speed Merchants 
Top
Men MASTERS 40+
Place Name Age City St Team
Timothy Strelecki        Franco Factory Racing p/b BrightLeaf Homes 
Warrick Spence        Meteor-Allied 
Andrew Messer        Texas Roadhouse Cycling Team 
Michael Heagney        Franco Factory Racing p/b BrightLeaf Homes 
Benjamin Sharp        Stages Cycling 
Jonathan Card        Mariner Cycling 
Matt Bole        Texas Roadhouse Cycling Team 
Greg Tombragel        Mariner Cycling 
Kurt Henkhaus        GP VeloTek 
10  Tim Jansen        GP VeloTek 
11  Jason Beerends        New Pioneer Food Co-op 
12  Michael Inglis         
13  Wes Sowers         
Top
Men MASTERS 50+
Place Name Age City St Team
Jonathan Card        Mariner Cycling 
Michael Inglis        Black Swift/Cycleton Racing Team 
Steve Meek        Stay Park City Cycling 
Kevin Wohlford         
James Rolette        South Chicago Wheelmen 
Alan Willey        Zephyr Wheel Sports 
Kevin Hawotte         
DNF, DNS, DQ, or DNP 
  Steven Spears        Iowa City Cycling Club 
Top
Women CAT 3/4
Place Name Age City St Team
Hannah Glatter        GP Velotek 
Caitlyn Roy        Team Manitoba 
Summer Gilbert        Junior Cycle Sport 
Dahlia Kissel        Ignite Junior Racing 
Chloe Penner        Team Manitoba 
Rebecca Man        Team Manitoba 
Ashley Miller        Goldenrod Pastries CX 
Alexa Stierwalt        Ignite Junior Racing 
Erika Peterson        NorthStar Development Cycling 
10  Kelsey Campbell-Dollaghan        Chicago Cuttin Crew 
11  Josephine Ramirez        NorthStar Development Cycling 
12  Brooklyn Raddin        TEAM LOGIK (LogikPower.com) 
13  Margot Grotland        Yokohama Racing p/b nine13sports 
14  Jacqueline Wunrow         
DNF, DNS, DQ, or DNP 
  Rosalyn Willey         
Top
Women CAT 5
Place Name Age City St Team
Erika Wilson        Zone-6 Endurance 
Olivia Croskey        Johnson County Fliers 
Alexx Heald-Alejo         
Sarah Banks         
Avery Goebel        Spin Development Race Team 
Aryn Lloyd         
Robin E Cartwright        Team NeighborLink 
Carol Schaab         
Kelly Lyons         
Top
Women CAT P/1/2/3
Place Name Age City St Team
Gwen Inglis        Stages Cycling 
Carlyn Jackson        Orion Racing p/b Borah Teamwear 
Tabitha Sherwood         
Caitlyn Roy        Team Manitoba 
Vanessa Curtis        Iowa City Cycling 
Molly Clark-Oien        Parallel 44 Racing p/b Sanford Power 
Cassidy Hickey         
Jennifer Hale        Orion Racing p/b Borah Teamwear 
10  Allison Schroeder        PSIMET Racing 
11  Kathryn Goffin        University of Iowa Heart and Vascular Care-Specialized 
12  Lauren Harkness        Velocause Central 
13  Carol Seipp        Orion Racing p/b Borah Teamwear 
14  Gabrielle Russell        Orion Racing p/b Borah Teamwear 
15  Amy McClintock        Pastaria - Big Shark Racing Team 
16  Ellie Thermansen        Orion Racing p/b Borah Teamwear 
17  Jeannie Kuhajek        Orion Racing p/b Borah Teamwear 
18  Lauren Wiscomb        Chicago Womens Elite Cycling 
19  Maria Larkin        Chicago Womens Elite Cycling 
20  Jennifer Sharp        Stages Cycling 
21  Rebecca Man        Team Manitoba 
22  Sam Scipio        Chicago Womens Elite Cycling 
23  Leigh Dukeman         
24  Mary Randall        Chicago Womens Elite Cycling 
25  Ingrid Anderson        Iowa City Cycling 
DNF, DNS, DQ, or DNP 
  Elizabeth Harden        CWA Racing p/b TREK 
  Lily Ensign        NorthStar Development Cycling 
Top
Women JUNIOR 12-Sep
Place Name Age City St Team
Caelyn Bailey        Spin Development Race Team 
Jennie Ferguson        Central Junior Cycling Devo 
Autumn Olsen        Central Junior Cycling Devo 
Top
Women JUNIOR 13-14
Place Name Age City St Team
Brooklyn Raddin         
Ragan Weigel        Donkey Label 
Margot Grotland        Yokohama Racing p/b nine13sports 
Lauren Weigel        Donkey Label 
Charli Grosenheider        Central Junior Cycling Devo 
Avery Goebel        Central Junior Cycling Devo 
Top
Women JUNIOR 15-16
Place Name Age City St Team
Danielle Hurt        Central Junior Cycling Devo 
Sarah Banks         
Top
Women JUNIOR 17-18
Place Name Age City St Team
Melissa Gomes        Quantum Racing Development presented by SBR Rocker 
DNF, DNS, DQ, or DNP 
  Veronica Church        Spin Development Race Team